Vestlus tööandjaga on tööle asumise viimane lävepakk. Nõuandeid edukaks töövestluseks annab EY Eesti värbav auditi- ja ärikonsultatsioonide osakonna juhtivkonsultant Anna-Liisa Anni.
Valmistu ette
Ettevalmistus on enesekindluse alus. Töövestluse eel piisab paarist väikesest asjast, et sinna jõuda puhta meele, asjatundlikkuse ja korrektsusega. Alusta sellest, et veendud, millisesse ettevõttesse sa vestlusele lähed. Uuri, millega firma tegeleb, mida nad kandidaadilt ootavad, mida neist meedias kirjutatakse ja millise mulje nad ise on endast jätnud. Mõtle, kas samastud selle töökohaga ja kuidas.
„Ole korrektne“ on nõuanne, millega ei saa kunagi mööda panna. See hõlmab nii seda, et sa oled kenasti riietunud, kui ka seda, et sa oled oma kandidatuuri läbi mõelnud, suhtled formaalselt, ning et kõik sind ümbritsev on samuti korras.
Korrektsus on ka videointervjuude puhul tähtis. Kuivõrd kodune keskkond võib olla meeldivalt kaootiline, siis püüa ikka leida aeg ja koht, kus sul oleks neutraalne taust ning saaksid keskenduda just vestlusele, mitte lastele, koduloomadele, kohvikannule ja kõigele muule, mis muidu kodus toimub. Lisaks veendu, et intervjuu ajal ei peaks sa tehniliste viperustega tegelema. Tee juba enne kindlaks, kas tähtsaimad asjad – arvuti, kaamera ja mikrofon – töötavad.
Tunne end vabalt
Töövestlus võib tunduda nagu närvesööv kogemus: see on täiesti okei! Väike lavanärv ei kaogi kunagi ära ja see võib lausa teretulnud olla, kuid töövestluse pärast pole kindlasti mõtet üle muretseda. Kui tunned end veel vahetult enne vestlust närviliselt, võid teha näiteks hingamisharjutusi, kuulata muusikat, mudida väikest sõrme, aga püüa kohale jõudes olla võimalikult pingevaba. Kui kogu su energia läheb muretsemisele, ei jõua sa ju ennast korralikult tutvustada!
Tegelikult ongi töövestlus lihtsalt võimalus sinul tutvuda ettevõttega ja ettevõttel sinuga. See on üsna lihtne infovahetus: mõlemad annavad endast teisele ülevaate ja võivad täpsustuseks veel küsimusi küsida.
Julge olla aktiivne ja uudishimulik
Küsimuste voor on kõigi jaoks oluline osa töövestlusest. Ettevõte saab nii parema arusaama sinu oskustest, sina aga sellest, kas see ettevõte ikka sobib sulle ja kas sa tunneksid end seal hästi. Boonusena avaldab ise küsimine reeglina muljet ja näitab ettevõttele, et sa oled aktiivne, initsiatiivikas ja julge.
Töövestlusel ei lahendata kindlasti suuri küsimusi ega probleeme. Sellepärast on täiesti okei, kui võtad raskete küsimuste korral mõtlemiseks aega ja kui vastust ei tea, ka tunnistad seda. Ausus on suur väärtus! Püüa siiski alati midagi enda poolt välja pakkuda, sest nii saab tööandja paremini aimu, kuidas sa mõtled. Sinu enda küsimused ei pea üldse keerulised olema. Võid näiteks küsida, et milline näeb välja sinu sisseelamisprotsess. Peamine on näidata, et sa tahad rohkem teada.
Kuna vestluse jooksul käib reeglina läbi suur hulk infot, mida ei jõuagi kõike korraga seedida, võid alati pärast vestlust uuesti ettevõtte kontaktiga ühendust võtta. Julge alati küsida, sest rumalaid küsimusi ei ole ja kõige olulisem on see, et kõigil oleks asjadest ühine arusaam.
Vahel juhtub, et sa ei osutu valituks. Ka sel juhul tasub uuesti ühendust võtta ja küsida tagasisidet. Pole mõtet olla pettunud, pigem kasuta seda võimalusena, et õppida ja end veel paremaks kandidaadiks teha! Mõni töökoht ei ole lihtsalt kõigile loodud, aga uus pakkumine tuleb alati.