Lennukas karjäär võib alguse saada just praktikal käimisest. EY Eesti vanemkonsultant Jakov Mark Kostjanko annab soovitusi, kuidas enda jaoks parim praktikakoht saada.
Kust praktikat otsida?
Praktikakoha leidmisel on kõige tähtsam olla aktiivne ja teadlik sind huvitava sektori ettevõtetest ja inimestest ning leida tutvusi, et nii-öelda jalg ukse vahele saada. Kõige parem on seda teha ülikoolis. Lisaks koolikaaslastele võid seal tutvuda oma ala ekspertidega – näiteks karjääri- ja külastuspäevadel.
Ettevõtted tutvustavad ennast ülikoolis, kuna nad tahavad noori talente just enda juurde tööle. Sealt saad infot nii ettevõtte kohta kui ka kontakte. Mina leidsingi niimoodi praktikakoha: ülikooli külastuspäeval sain ettevõtte esindajaga hea kontakti ja kohe pakkuski ta mulle praktikakohta. Kui sellest väheks jääb, saad sirvida igasugu lehti ülikoolide juures, kus on veelgi rohkem praktikapakkumisi üleval.
Väljaspool ülikooli on LinkedIn parim koht, kust praktikat otsida. See on suur keskkond, seal on palju inimesi ja see on kõigile avatud. Eriti see sobib võrgustiku loomiseks neile, kes on veidi tagasihoidlikumad. Seal saab natuke rohkem aega võtta ja läbi mõelda, mida sa öelda tahad, ning alles siis ettevõtetega ühendust võtta. Võidki otse värbajale kirjutada, et olen selline, sellise taustaga ja olen teie ettevõttest väga huvitatud.
Vali endale parim võimalus
Kindlasti on oluline, et sinu oskused ja CV vastaksid sellele, mida ettevõte otsib. Kui kuulutusel on kirjas, et näiteks on vaja tunda Excelit ja mõnda võõrkeelt, siis peavad need oskused ka olemas olema. See paistab kohe silma, kui CV-s ja motivatsioonikirjas on välja toodud kõik oskused, mida ametikohale otsitakse, ning see on hea märk, et sina ja ettevõte võite üksteisele sobida.
Olen näinud, kuidas minnakse alt sellega, et CV on kas valesti tehtud või kole, või siis puuduvad oskused, mida ettevõte otsib; see-eest on aga palju pisikesi oskuseid, mis otseselt asjasse ei puutu. Seega enne, kui kandideerid, tuleb need punktid kindlasti üle vaadata. Samuti võiksid juba enne ennast kurssi viia sellega, millega ettevõte täpsemalt tegeleb.
Üks hea soovitus, mis aitab sul praktikakoha otsimisel tugevamalt silma paista: kujunda endale isiklik bränd. See tähendab hästi koostatud LinkedIni profiili, professionaalset ja visuaalselt korrastatud CV-d ning aktiivset suhtlusvõrgustiku arendamist – loo kontakte värbajate ja teiste oma ala inimestega. Samuti tasub tutvuda LinkedIni erinevate seadete ja võimalustega – õigesti seadistatud profiil aitab sul tööandjatele rohkem silma paista.
Ole viisakas, aga julge
Praktikat otsides võib juhtuda, et pead suhtlema päris paljude võõraste inimestega. Kuidas sa nendes olukordades käitud, on sama oluline kui see, et sul vajalikud oskused oleksid.
Ühegi töö juures ei istu me ju ainult arvuti või tööpingi taga – suur osa tööst ongi tegelikult teiste inimestega suhtlemine ning värbajad otsivad just selliseid inimesi, kes ülejäänud tiimiga hästi läbi saaksid. Nõnda tuleb kogu värbamisprotsessi jooksul olla viisakas. Kindlasti pole vaja sellega üle panna, aga parem on familiaarsusi vältida.
Värbamisprotsess algabki võõra inimesega ühenduse võtmisest. Selle juures ei tasu karta, et see tegu ise kuidagi halva mulje jätaks. Töökuulutusportaalid, sealhulgas LinkedIn, ongi selle jaoks ju loodud. Kirjutades kellelegi LinkedInis – olgu see värbaja, spetsialist või tegevjuht –, ole viisakas ja konkreetne. Räägi lühidalt endast, aga ära kirjuta liiga pikalt – jäta ruumi vestlusele. Näita kindlasti huvi nii inimese kui ka ettevõtte vastu. Niimoodi kontaktide loomine on täiesti loomulik ja igapäevane.
Kui sa pole pärast avalduse esitamist vastust saanud, on täiesti okei saata järelmeil umbes kahe nädala jooksul. EY-s saavad vastuse kõik kandidaadid – ka need, kellega me ei jätka. Vastus saadetakse hiljemalt 1–2 päeva jooksul pärast kuulutuse sulgemist.
Töövestlusele jõudes on kindlasti väike närv sees – sellest pole hullu! Siin on inimliku kontakti loomine kõige olulisem ning see pingutus ei tule ainult sinu poolt. Intervjueerija tahab vestluseks luua sõbraliku ja meeldiva atmosfääri, kuna praktika on alles tee algus. Sina pead olema lihtsalt viisakas ja asjalik. Tea, millega ettevõte tegeleb, ning millisena kujutad sa ette oma karjääriteed ja tulevikku.
Praktika saab läbi – mis edasi?
Praktikakoht iseenesest ei tähenda otseselt tööle saamist, aga see on tõhus tee sinna jõudmiseks. Paljudes ettevõtetes tähendab praktikal käimine, et kui kõik on hästi, sulle sobib ettevõte ja ettevõttele sina, siis kindlasti pakutakse sulle seal ka töökohta. EY Eesti ja üldse suurte rahvusvaheliste ettevõtete näitel võin öelda, et kui soovid seal karjääri teha, siis samas ettevõttes praktika läbimine annab suure eelise.
Edukaid lugusid, kus praktikant jäigi meile tööle, on meie ettevõttes väga palju: igal hooajal jääb 60–80% praktikantidest täiskohaga meie juurde tööle. Mina alustasin samuti EY Eestis praktikandina ning tänaseks töötan auditiosakonnas vanemkonsultandina.